کوه نامه و چند نکته

عادت کرده‌ایم در دنیای کوه‌نویسی هر روز بحثی در بگیرد و این وبلاگ با آن وبلاگ دربیافتد. در تازه‌ترین آن‌ها هم به کوه‌نامه حمله شده است و می‌رود که چند روزی موضوع داغ دنیای کوه‌نویسی شود. از آنجا که من هم با مدیران و نویسندگان کوه‌نامه هم دوست هستم  و هم گهگاهی با هم کوه می‌رویم تصمیم گرفتم من هم  دیدگاه‌های  خودم را این در خصوص این سایت بیان کنم.

اول. کوه‌نامه جای پای سایت کوه‌نیوز گذاشت و کم کم توانست جایگاه این سایت را از آن خود کند به خصوص بعد از این که کوه‌نیوز از فعالیت دست کشید. جا دارد به دوستانی که سال‌ها برای کوه‌نیوز  زحمت کشیدند خسته نباشید بگویم. اداره سایتی این‌ چنین و بدون هرگونه سودآوری و حتی با هزینه شخصی هیچ دلیل و علتی به جز عشق و علاقه ندارد. این خسته نباشید را باید به مدیران سایت کوه‌نامه نیز گفت. مسلمن این گونه سایت‌ها نقش به سزایی در گسترش و ترویج کوهنوردی در کشور ما ایفا کرده و می‌کنند.

دوم. کوه‌نامه سایت بدون ایرادی نیست، چه در شکل و قالب، چه در رعایت اصول و قوانین نگارشی و چه گاهی در سیاست‌گذاری. بارها اشکالاتی را که به ذهنم می‌رسید به مدیران این سایت گفته‌ام و پیشنهادهایی را نیز داده‌ام. متاسفانه در بسیاری از مواقع سرعت در ارسال مطالب فدای دقت در نگارش می‌شود. اشتباهات نگارشی و املایی زیادی را می‌توان در مطالب آن مشاهده کرد که شاید بتوان با کمی دقت و حوصله آن‌ها را رفع کرد. در چند مورد هم اساسن سیاست کلی سایت و درج بعضی موارد خاص را در کوه‌نامه نپسندیده‌ام و اعتقاد داشتم که لزومی به درج آن موارد نبوده است.

سوم. اما با همه موارد بالا باید توجه داشت که این سایت، یک وب‌سایت حرفه‌ای خبری نیست و برای رسیدن به آن نقطه راه درازی در پیش دارد. مدیران آن فقط با عشق و علاقه و با صرف هزینه‌‌های مختلف چه از لحاظ زمانی که می‌گذارند و چه مادی پای در این راه گذاشته‌اند. اینکه این سایت خود را همانند یک سایت خبری موظف می‌داند که در بیشتر اتفاقات کوهنوردی کشور حضور داشته باشد و گزارش تهیه کند، از سوی دیگر مطالب تحلیلی منتشر کند و یا ترجمه‌های دست اول از دنیای کوهنوردی ارایه نماید کار دشواری است که نیازمند انرژی و وقت زیادی است و به جز کوه‌نامه کسی دیگر، حاضر به انجام آن –لاقل در حال حاضر- نیست.

چهارم. نویسندگان و مدیران کوه‌نامه همه قبل از کوه نامه در دنیای وبلاگ نویسی مشغول بوده‌اند و هنوز نیز آن دنیا را برای خود حفظ کرده‌اند. این آزمون بزرگی برای اینان بود که فضای کوه‌نامه را از فضای وبلاگ‌های خود دور نگه دارند و قضاوت‌ها، باورها، عقاید، دوستی‌ها و کدورت‌های خود را با خود کوه‌نامه نیاورند آنچه که از دید من به جز موارد اندکی با سربلندی از آن بیرون آمده‌اند. آن‌ها همیشه این را در نظر داشته اند که فضای کوه‌نامه از فضای وبلاگ‌هایشان متفاوت بوده‌است. آن محیط کاملن متعلق به خودشان است و می‌توانند هرگونه که دوست دارند در آن بنویسند اما اگر بخواهند که برای کوه‌نامه اعتبار و آبرو کسب کنند بایستی همه این احساسات را در وبلاگ‌های خود نگه دارند و کوه‌نامه را از هرگونه جانبداری از فلان کس و غرض‌ورزی با بهمان کس حفظ نمایند. کاری که گمان دارم تا به حال در اکثر مواقع موفق به انجام آن شده‌اند.

پنجم.  کوه‌نامه نیاز دارد تا یک تجدید ساختار در درون خود داشته باشد. این وبسایت همانند یک سازمان که مرحله تولد خود را پشت سر گذاشته است و در دوران رشد قرار دارد لازم است  تا به صورت حرفه‌ای‌تری فعالیت‌های خود را ادامه دهد. این سایت با بیش از هزار بازدید روزانه باید تفاوت‌های خود را با وبلاگی با حداکثر 100بازدید، بداند و متناسب با سطح کار خود برنامه‌ریزی و فعالیت نماید. لازم است که ساختاری برای آن تعیین شود، نقش‌هایی مانند سردبیر، مدیرمسئول مشخص شود و مجوزهای لازم به عنوان یک سایت ثبت‌شده و رسمی برای فعالیت اخذ شود در غیر این‌صورت محکوم به شکست است.

/ 3 نظر / 19 بازدید
بهرام

بشیر جان سلام 1-به شخصه همیشه قدردان تو به خاطر نظرات و پیشنهاداتی که جهت رفع ایرادهای کوه نامه داشتی هستم.[گل] 2-همیشه به فرشید گفته ام که برای کوه نامه مرتبه و جایگاه بسیار بالایی انتظار دارم و برای رسیدن به آن جایگاه تا حد ممکن تلاش خواهم کرد و تا به امروز هم بدون هیچ چشم داشتی این کار را انجام داده ام . 3- واقعا بر خود می بالم که دوستانی دارم که دیدگاه منطقی و واقع بینانه و به دور از تعصب و تنگ نظری خود را همیشه به ما منتقل کرده اند و گاه و بیگاه تلنگری به ما زده اند تا حواسمان به نحوه عملکردمان باشد. و قاطعانه می گویم همین شما ها هستید که باعث رشد و ارتقاع کوه نامه در طی 2 سال گذشته شده اید.[گل] 4-ما همیشه برای تجدید ساختار کوه نامه آماده ایم و طی چند ماه گذشته نیز سعی در افزودن افرادی جدید در سایت داشته ایم تا بخشی از فعالیت ها را بر عهده بگیرند ولی چون دورنمایی از کوه نامه برای خود متصور هستیم در این انتخاب ها قدری سخت گیرانه و با احتیاط عمل می کنیم. 5-برخی فعالیت ها برای ایجاد ساختار مدون در نقش افراد فعال در سایت و گفتگوهایی جهت ثبت رسمی انجام شده است که در زمان مناسب نهایی شده و اعلام خواهد شد.

حسام

با سلام و تشکر بابت انتشار این متن. از اونجایی که آدم رکی هستم و از صراحت لذت می برم، به نظرم می رسد اگر به کاستی ها به صورت موردی هم اشاره می شد بهتر بود. یعنی اونجایی که می گویید عملکرد در اکثر مواقع خوب و مناسب بوده نظرتان را در مورد اون اقلی که مناسب نبوده صریح تر عنوان می کردید. اینطوری نقدتون هم جون دار تر از آب در می آمد. در هر حال برای شما و سایت کوهنامه آرزوی موفقیت دارم.

فریبا معلمی

ممنون از شما بشیر عزیز برای ارایه این متن .کوه نامه اولین جاییست که هر روز به ان سر میزنم و بی نهایت از دوستانی که در کوه نامه زحمت میکشند سپاسگزارم و امیدوارم به انچه که میخواهند برسند .اگر کمکی هم از دستمان براید صمیمانه در خدمت هستم.سپاس از شما دوست عزیز[گل]