سنگنوردی کودکان، آری یا نه؟

من این برنامه را از در چند سطح نقد وبررسی می‌کنم.

مدیریت گروه

 آموزش های گروه

 مربیان گروه و برنامه

 ایرادات فنی برنامه

 از اونجا که اون شب که این حرف و بحثها شروع شد من برای امتحان بازاریابی خودم را آماده می‌کردم اجازه بدهید که با عبارات بازاریابی بحثم را ادامه بدم.

هر بنگاه و سازمان چه تولیدی و خدماتی برای ارایه کالا و محصول خودش در مرحله اول باید به بخش‌بندی بازار و انتخاب بازار مناسب اقدام کند. یک گروه کوهنوردی نیز برای ارایه خدمات و جذب مشتری (اعضای باشگاه) به طور معمول این کار را انجام می‌دهد. گروه‌های دانشگاهی، از بین دانشجویان  ، گروه‌های اداری از بین اعضای اداره و گروه‌های آزاد هم از بین علاقه‌مندان کوهنوردی در جامعه،عضو می‌پذیرند. گروه‌های معروف و قدیمی به طور معمول مشکل زیادی در جذب عضو ندارند و فعالیت‌های اونها باعث جذب عضو میشه اما گروه‌های نوپا و یا گروه‌هایی که کمتر معروف هستند به دنبال راه‌های جدیدی برای جذب اعضا می‌گردند. نحوه انتخاب و ترویج گروه در جامعه هم بستگی به سیاست‌های یک گروه دارد که توسط مدیران آن تعیین می‌گردد. اینکه یک گروه کوهنوردی به دنبال تشکیل تیم نوگلان و نونهالان باشد، پدیده جدیدی است. به شخصه من تا به حال ندیدم هیچ گروه کوهنوردی بخصوص گروه‌های قدیمی و قوی، تیم نونهالان تشکیل بدهند، فکر میکنم ریسک بالای فعالیت‌های کوهنوردی باعث می شود که گروه ها عطای این کار را به لقایش ببخشند اما برای این کار گروه واعظی‌زاده،  دلایل متفاوتی می‌توان متصور شد: عدم توانایی گروه در جذب سایر گروه‌های سنی ، عدم توانایی  گروه در حفظ اعضای بزرگسال، عضوگیری از بین کودکان و نوجوانان و ساختن تیمهای پایه و سرمایه‌گذاری برای سالهای آینده و سایر دلایلی که من به شخصه قضاوتی در این خصوص نمی‌کنم.

در اینجا حق با دوستان است و من حق تصمیم‌گیری ندارم اما به شخصه من این رویکرد را تایید نمیکنم. کوهنوردی ذاتن ورزش خطرناکی است و در بسیاری از تقسیم‌بندی های اساسن ورزش (sport) محسوب نمی‌شود و به عنوان ماجراجویی (adventure)  ‌ طبقه‌بندی می‌شود. این ورزش همیشه با ریسک همراه است هرچند که این ریسک کم و زیاد دارد اما بازهم نمی‌توان مدعی ریسک صفر در این ورزش شد. حال اگر بخواهید گروهی از کودکان در رده سنی 10تا15 سال را با چند نفر بزرگتر به کوه برد ریسک کار بالاتر می‌رود. اگر هم گروه اصرار به داشتن گروهی با این رده سنی دارد بایستی شرط حضور در برنامه‌های کوهنوردی را، حضور حداقل یکی از والدین بگذارد و بدون یکی از والدین اجازه حضور هیچ کودکی را ندهد. سنگنوردی هم که بحث جدایی دارد به نظر من فعالیت گروه در این زمینه فقط بایستی در حوزه سنگنوردی داخل سالن با حضور مربی مجرب و گرفتن رضایت‌نامه از والدین باشد. سنگنوردی طبیعت و یا به قول دوستان در بالا تمرین در دیواره به هیچ عنوان مناسب کودکان نیست و کاملن اشتباه است. بچه‌ها نباید وارد محیط خطرناک دیواره بشوند. دیواره و سنگنوردی طبیعی پر است از حوادث غیرقابل پیش‌بینی. اجازه بدهید که بچه‌ها در سالن و شرایط ایمن آن با این ورزش آشنا شوند و با آن انس بگیرند، بعد از مدتی مشخص می‌شود کدامیک علاقه به کار در طبیعت دارند و سپس به آرامی با افراد مجرب کم‌کم و به مرور آن‌ها را با طبیعت آشنا کنید نه اینکه روز اول 15 کودک را روی دیواره ببرید.

سطح دوم آموزش‌های گروه است. یک بار دیگر اعلامیه روابط عمومی گروه را بخوانید. متاسفانه به نظر می‌رسد که هیچ برنامه و هدف کلی در پشت این آموزش‌ها وجود ندارد. در اعلامیه اول هدف چالش با دیواره و فرود و محک زدن توانایی‌های نوگلان  ذکر شده است و در اعلامیه بعدی موارد آموزش چیزهایی گفته شده است که من به شخصه ارتباطی بین آن‌ها و دیواره نمی‌بینم. واقعن هدف گروه از این موارد آموزشی به کودکان چیست؟ چه خروجی مد نظر گروه است که این موارد را در برنامه گذاشته است؟ آیا این کودکان فقط جهت‌یابی با و بدون قطب‌نما را مانده است که فراگیرند؟ چگونگی یافتن گیاهان خوراکی در جنگل را می‌توان وسط کوه‌های کویری کرمان آموزش داد و اساسن مگر قرار است این کودکان چه برنامه‌ای را اجرا کنند که نیاز به یادگیری این مسایل دارند. مگر گروه برنامه‌هایی که برای بزرگسالان اجرا می‌کند در حد این حرفهاست که به کودکان این‌ها را آموزش می‌دهیم؟ کدامیک از ما تا به حال برنامه‌ای رفته‌ایم که نیاز به پیدا کردن غذا از گیاهان جنگلی و غیرجنگلی کرده‌ایم که مساله اول آموزش ما به کودکان، این موارد شده است؟ مگر قرار است که این بچه‌ها برنامه‌های اکسپدیش اجرا کنند که به آن‌ها جهت یابی بدون قطب نما آموزش می‌دهید؟ هرچند که امروز در برنامه‌های اکسپدیشن هم با توجه به وسایلی مثل جی پی اس و قطب‌نما دیگرکمتر از این روش‌ها استفاده می شود.مقابله با بحران بی‌آبی که گمان میکنم منظورشان پیداکردن آب در طبیعت بوده است نیز چه ربطی به بچه‌ها دارد؟

متاسفانه فکر میکنم ضعف گروه در برنامه‌ریزی مناسب و متناسب با فعالیت‌هایش و عدم حضور افراد با تجربه کوهنوردی مناسب منجر به چنین آموزش‌ها و سرفصل‌هایی شده است.

سطح سوم مربیان گروه هست.  متاسفم که باید بگویم هیچ مربی در حال حاضر در گروه وجود ندارد و کسانی که این بچه‌ها را با خود به کوه و طبیعت می‌برند و به خود اجازه می‌دهند که کارگاه بزنند، طناب بریزند و به دیگران آموزش فرود بدهند شاید حتی کارآموزی کوهپیمایی هم ندارند. این بزرگترین مشکل است که می‌تواند نقطه شروع بزرگترین حوادث  باشد. توجیهی که دوستان می‌کنند حضور سنگنوردان سالنی‌کار در برنامه است. شاید این توجیه خود گویای سطح تجربه دوستان باشد. گویا دوستان نمی‌دانند که سنگنوردی داخل سالن زمین تا آسمان با سنگنوردی طبیعی و بخصوص دیواره‌نوردی تفاوت دارد. هم در رعایت مسایل ایمنی هم در ابزار و وسایل و هم در تکنیک‌ها و روش‌ها. حتی مربیان داخل سالن نیز  صلاحیت اجرای برنامه آموزش برای بیش از 15 کودک را در طبیعت ندارند و یک گروه باید به این مسایل توجه کند. بحث طبیعت‌گردی را نیز با توجه به اینکه هیچ اطلاعی از مربی و سطح آگاهی و دانش او ندارم، می گذرم.

سطح سوم ایرادات خود برنامه:

اولین اشکال این است که چه کسی وظیفه آماده‌کردن فرزندش را برای روبرو شدن با مسایل اجتماع را به گروه داده است؟ آیا این تصمیم و برنامه‌گروه برای انجام چنین وظیفه سنگینی در قبال فرزندان و کودکان است یا اینکه فقط برای جذاب شدن گزارش نوشته شده است؟

دوم اینکه آیا پدر و مادر این بچه‌ها از برنامه سنگنوردی و فرود خبر داشتند؟ آیا در برنامه اعلامی به آ‌ن‌ها این موارد اعلام شده بود؟ آیا مسایل اداری مانند رضایت‌نامه والدین و یا حتی بیمه ورزشی برای بچه‌ها صادر شده بود؟ بسیار بعید می‌دونم حتی یکی از این موارد قبل از برنامه انجام گرفته بود.

اما بسیار از اشکالات فنی در این دو عکس مشهود است. در اولین نگاه مشخص می شود که هیچکدام از اعضا چه بچه ها و چه مربیان کلاه ندارند. کافی است نگاهی به دیوارههای کناری بیاندازید تا متوجه شوید که کاملن احتمال ریزش سنگ از بالا وجود دارد. دومین ایراد محل استقرار بچه هاست. در بالاترین نقطه مسیر و در کنار دیواره، ممکن است جواب داده شود که آنجا صاف بود و از دیواره فاصله دارد اما باید توجه داشت که در اینجا با بچه ها سر و کار داریم. بچه ها رفتارها و حرکات پیش بینی نشده ای دارند، ممکن است مثلن در یک لحظه با دیدن یک حشره بترسند و بخواهند فرار کنند و از دیواره پرت شوند. دقت کنید که نزدیک ترین بزرگتر به آنها چند متر فاصله دارد که  خود نیز در جای نامطئنی نشسته است و  اعتماد به نفس لازم برای بودن در آن مکان را هم ندارد. چیزی که به وضوح از عکس مشخص است.

نکته دیگر اندازه هارنسی است که کودک پوشیده است. هارنس بزرگی که به هیچ عنوان اندازه او نیست. کافی است سنگنورد تعادلش را از دست بدهد و بچرخد، آنگاه فرد به طور کامل از هارنس خارج می شود و به پایین پرت می شود. حتی می توانستند با طنابچه یک سینه صندلی درست کنند و به هارنس وصل کنند تا ایمنی کار را بالا ببرند اما خوب این کار هم انجام نشده است. 

نکته دیگر که هم در عکس بالا و هم عکس پایین مشخص است عدم وجود خود حمایت و هرگونه  اتصال مربی کمک کننده به کارگاه  در روی دیواره است. این مربی هیچ وسیله حمایتی برای خود ندارد و جایگاه نامتعادلی نیز دارد. ارتفاع و محل کار نیز در عکس می توانید مشاهده کنید.

نکته دیگری که در عکس پایین مشخص است اتصال طناب با استفاده از گره 8 و کارابین به هارنس است، چیزی که به طور کلی در سنگنوردی طبیعت ممنوع است و فقط در سالن مجاز است و می بایست طناب بایستی مستقیم به هارنس متصل شود. این هم از نتایج استفاده از سنگنوردان سالنی در طبیعت است.

در عکس پایین ترس و عدم وجود اعتماد به نفس کودک دیده می شود که با یک لغزش می تواند به دیواره برخورد کند و از مربی کنارش هم هیچکاری ساخته نیست.

اینها گوشه ای از اشکالاتی بود که در این برنامه به نظر من رسید و از آنجا که کوهنوردی خودم را مدیون این گروه هستم و دوستانم در این گروه، مسایل و مشکلاتش نیز برایم مهم است برای همین این مطالب را نوشتم. امیدوارم دوستانم بدون ناراحتی و دلخوری، با این مطلب برخورد کنند و سعی کنند ایرادات و اشکلات برنامه ها را بخصوص آنهایی که می تواند منجر به حوادث خطرناک شود، رفع نمایند.

و یک نکته هم با همه کسانی که مسئولیت های اینچنینی می پذیرند، جان انسان ها ارزشمندترین چیزی است که وجود دارد، بخصوص وقتی پای کودکان به وسط می آید. مرگ یک انسان و یک کودک بسیار فراتر از مرگ یک انسان است و چه بسا چندین زندگی را نابود کند، مبادا که از روی غرور، تعصب، ناآگاهی جان انسانی را به خطر بیاندازیم. محتاط باشیم.

/ 7 نظر / 373 بازدید
آزمون های آزمایشی تقریبا رایگان

برگزاری آزمون های آزمایشی اینترنتی با کمترین هزینه در وبسایت "آزمون من"! کنکور آسان نیست، با تمرین و تکرار کنکور را آسان کنید. www.azmooneman.ir

پیام

درود بر بشیر عزیز سپاسگزارم از نقد و بررسی برنامه که جهت پیش گیری از حوادث اتی در گروه و کوهنوردان دیگر است. از انجایی که در گروه وایبر شاهد بحث و گفتگوهای دوستان بودم لازم دانستم مطالبی رو هر چند کوتاه مطرح کنم. اینکه این بحث در وایبر گروه واعظی زاده برای اعضاء روه گفته شد و عکسهای خصوصی دوستان و فرزندانشان بدون اجازه از والدین و هماهنگی مسول گروه در وبلاک گذاشته شده اولین شوک ونکته ای بود که توجه من رو جلب کرد. شیوه بیانت به نرفتن نوجوانان به کوه منو یاد خاطره ای انداخت. شاید بیاد بیاوری زمانی که گروه خواهران تازه تاسيس شده بود و از بعضی تریبونهای رسمی دولت رفتن خانمها به کوه را حرام اعلام کردند و فریاد ای مردم جلوی دخترهای خود را بگیرید به کوه نروند. مطلبی که در ابتدا خواندم تداعی ان زمان برایم شد. ایا رفتن نو نهالان و نوجوانان به کوه پدیده جدیدیست؟ نه بشیر جان. خودت چند سالگی به کوه رفتن رو تجربه کردی و سنگنوردی رو آغاز. محمد خواجه محمد جعفری علیرضا جواندل .... دوستانی که در این گروه سنگنوردی رو اغاز کردن یادت می اید چند سالگی شروع به فعالیت کردند که الان به انها افتخار می کنیم و افتخارات شهر و کشورن

پیام

ورزش و زمان و مکانی تعریف خاص خود را دارد و نسبت به محیط و افراد باید در نظر گرفت. در مورد سوالی که مطرح کرده بودی (جهت یابی، گیاه خوراکی، نیاز به پیدا کردن غذا) که ایا انها قرار است در این شرایط قرار گیرند؟ برای اینکه یک مهندس یک انتگرال پیچیده رو حل کنه احتیاج به یاد گیری دو بعلاوه دو داره در ابتدا. اصول و پایه رو پله و پله اموزش دادن بحث اشنایی در طبیعت ابتدایی ترین مطلبی که در تمام دنیا حتی در مدارس اموزش داده می شه که برای ارتقا اگاهی وامادگی پذیرش نو نهالان ونو جوانان و اگاهی از خطرها درحادثه های غیر مترقبه است. و البته این نوع اموزشها گامی برای ارتقا اگاهی از خطرها ونحوه مواجه با ان نیز است که علاقمند کرد انها و خارج شدن از فضای مجازی و خانه و رفتن به اغوش طبیعت خود دلیل دیگر می باشد. شخصا تحسین می کنم مسول گروه و برنامه را که چنین برنامه هایی رو برای نو جوانان طراحی و برنامه ریری کردن. در مورد فنی که اشاره شد اتاکید می کنم که امنیت و سلامتی اعضا اولین ومهمترین نکته است که مسولین گروه باید مد نظر داشته باشند که از این به بعد برنامه ها بصورت جدی تری برخورد شود سپاسگزارم بامید حضور پر رنگت

عزیزالهی

سلام آقا بشیر . مطلبت رو با دقت خوندم و عکسها را دقت بیشتری نگاه کردم. کتمان نمی کنم که از این کار کوهنوردان خوب کرمانی که البته همشهری‌هایت هم هستند خیلی خیلی تعجب کردم. بشیرجان ، من تردید ندارم که تو این مطالب را از سر دوستی و صداقت و دلسوزی نوشته ای و امیدوارم همنوردان کرمانی و همشهری هایت بتوانند بسادگی این صداقت تو را درک کنند و بدانند که در صورت ادامه این رویه و این نوع بی احتیاطی‌ها، دیگه راه برگشتی وجود نداره و آنچه که باقی می ماند حسرت و ندامت و احتمالا ‌یک یا چند جنازه باقی مانده بر روی دستان خانواده‌هاست!! به عنوان یک برادر کوچکتر به دوستان عزیز و ندیده کرمانی‌ام در گروه کوهنوردی شهید واعظی زاده هم عرض می کنم که در هیچ یک از نوشته های آقا بشیر مطلب خلافی مشاهده نمی کنم که باعث واکنش منفی دیگران بشود. چرا باید از یک نقد و یک تذکر و یند خیرخواهانه یک دوست و یک همشهری رنجیده خاطر شویم. اگر ایرادی هست ( بویژه ایرادهای فنی ) صادقانه بپذیریم و برای اصلاح آن اقدام کنیم. آیا نداشتن کلاه ایمنی برای بچه ها یک اشتباه نیست؟ آیا نداشتن کلاه ایمنی و "خود حمایت "برای مربی یک اشتباه نیست ؟

عزیزالهی

. . . قسمت دوم: اشتباهات مربی (مانند نداشتن کلاه ایمنی و یا خود حمایت ) در این برنامه ، یک "اشتباه مضاعف " محسوب می شود. زیرا از یک طرف اصول حفاظتی برای حفظ سلامتی و جان خود را رعایت نکرده است و از طرف دیگر این عدم رعایت، نقشی " بدآموزانه" برای کودکان خواهد داشت. فرموش نکنید چشمان بظاهر بسته کودکان، نظاره گر رفتار و کردار شماست.

بهرام

در این مطلب http://gharibe.ir/490-2015-05-31-13-52-56 که نوشتم یک مورد از توصیه های ایمنی دور نگه داشتن کودکان از مناطق سنگنوردی ذکر شده . برای آموزش کودکان و آشنایی با طبیعت و سنگ نوردی راه های فراوانی هست . از دیواره های داخل سالن کوتاه که ویژه بازی های کودکانه هست تا برنامه های شب مانی در طبیعت در محوطه پارک ها ی اطراف شهر که تمام امکانات ایمنی و رفاهی و .... در صورت وقوع حادثه در دسترس باشد . در صورتی که باز هم می خواهید کودکی را برای سنگنوردی طبیعت ببرید : 1- کلاه کاسکت سایز کودکان فراوان در بازار وجود دارد . 2-هارنس های اسپرت و ایمنی کودکان در مدل ها و مارک های مختلف در بازار هست . 3-مربی گرامی اول برای ایمنی خودت کاری بکن بعد برای کودکان برنامه بچین . 4-اگر میخواهید کودکی را با سنگ نوردی آشنا کنید گره هشت تعقیب را هم آموزش بدین تا لازم نباشه با کارابین به هارنس متصل بشه.. ممنون از توضیحات منطقی بشیر عززیز

یک کوهنورد

سلام با رعایت ایمنی هر چه بیشتر کار جالبی است موفق باشید